Zápisy z kroniky Základní školy Chodov, Husova ulice :
Čtvrtá základní devítiletá škola v Chodově o osmnácti třídách včetně dílen, tělocvičny, hřiště a jednoho bytu pro školníka se budovala v rámci II. etapy sídliště Chodov.
Projektový úkol byl schválen původně na dvanáctitřídní ZDŠ v 1. pololetí r. 1967. V roce 1968, na tlak MěstNV Chodov bylo v OV – ONV Sokolov odsouhlaseno zvýšit počet tříd na osmnáct (pavilon II.). K tomu pochopitelně větší tělocvična, dílny a družina. Projekt byl proveden v KDIO Mariánské Lázně skupinou ing. J. Žižky a schválen v OV – ONV Sokolov v květnu r. 1969.
Se stavbou bylo započato v listopadu r. 1969 a skončena měla být v červenci r. 1971.
PS n. p. tento termín nedodržely a skutečné dokončení stavby školy bylo v srpnu r.1972.
Stavba hřiště však nebyla dokončena ani v tomto termínu, dokončeno bylo až v říjnu r.1973.
Obvykle se školy probouzí k životu v posledním týdnu prázdnin. Na naší škole tomu tak nebylo. Bylo třeba zajistit, aby byla škola vzorně připravena k slavnostnímu otevření 3. 9. 1972.
Proto již 21. 8. 1972 se sešli všichni : vedení školy, učitelé a ostatní zaměstnanci.
První den ředitel školy Jan Krajský seznámil pracovníky s úkoly a prací na celých 14 dní. Jednalo se hlavně o dokončení úklidu na škole, přestěhování nábytku, který byl uložen na 1. ZDŠ a rozmístění do jednotlivých tříd, kabinetů a ostatních místností. Protože se učitelský sbor skládal převážně z žen zdálo se, že tento úkol bude nad jejich síly. Avšak již v průběhu prvních dvou dnů se ukázalo, že se dílo podaří a to zásluhou jak vynikající organizace vedení školy, tak i nadšením a pracovním elánem všech zaměstnanců.
Věděli, že si vytváří prostředí, ve kterém budou celý rok trávit většinu svého času, a ve kterém se bude utvářet i nový kolektiv. Proto se upřímně snažili, aby se všechno povedlo tak, jak si přáli. Při své práci mysleli i na své budoucí žáky. Chtěli dosáhnout toho, aby se jim ve škole líbilo, aby tu našli příjemné prostředí pro svou práci.
Po dokončení stěhování a úklidu je očekávala již fyzicky méně náročná práce. Díky tomu, že byly včas přiděleny třídy jednotlivým učitelům a stanoveni správci kabinetů, mohl se každý věnovat své poslední povinnosti. Upravit kabinety, připravit výzdobu tříd, chodeb a sborovny.
Již při těchto přípravných pracích se začal nový kolektiv upevňovat. Společná práce a zájem, dobrá nálada a přátelské ovzduší, které se při tom vytvářelo, měly již jasný vliv na vzájemné vztahy mezi všemi.
To vše přispělo k tomu, že plánovaný úkol splnili včas, takže poslední den prázdnin ponechal ředitel učitelům volný, k osobní přípravě na zahájení školního roku. Učitelé toto rozhodnutí přijali jako odměnu za téměř čtrnáctidenní vysilující práci.
Konečně nastal očekávaný den !
3.září 1972 před osmou hodinou se prostor kolem školy začal zaplňovat. Přišli rodiče, budoucí žáci, občané města, vedení školy s učiteli, zástupci MěNV a ONV Sokolov.
Zahajovací řeč pronesl předseda ONV V.Föerster, předání školy provedl předseda MěNV dr. J.Zákoutský.
Ředitel školy Jan Krajský poděkoval v krátkém projevu všem, kteří se podíleli na vybudování nové školy. Slíbil, že škola bude vychovávat a vzdělávat své žáky v duchu nejlepších národních tradic.
Po projevu předsedy MěNV dr. J.Zákoutského následovalo slavnostní přestřižení pásky, předání klíčů od školy novému řediteli Janu Krajskému a přípitek. Po tomto slavnostním aktu přišla již na řadu prohlídka nové školy.
Pravý školní život nastal 4.září 1972, kdy se prostory nové školy zaplnily těmi, kterým byla škola určena – novými žáky.
Složení prvého pedagogického sboru ZDŠ v Chodově, Husova ulice :
ředitel školy – Jan Krajský
zástupce ředitele – Dagmar Cilcová
I. A – Marie Vízková
I. B – Jitka Novotná
I. C – Eliška Marková
II. A – Květa Brázdová
II. B – Vilma Janovská
II. C – Jana Životová
III. A – Jana Wágnerová
III. B – Marie Křížová Tv, Brv – Jan Bocko
IV. A – Miluše Kapounová
IV. B – Marie Černá
V. A – Milada Nováková
V. B – Dagmar Mrhalová – Karkošková
VI. A – Vladimír Dlouhý
VII. A – Jana Krupková
VII. B – Marie Urbánková
Pozn.
Paní učitelka Mgr.Jitka Novotná učila na škole až do zaslouženého odchodu do důchodu v roce 2002
Prvním školníkem školy byl pan Dušan Mendi.
Takto nám připomíná první zápis kroniky počátek historie školy v Husově ulici.